שפעת - הגדרה: השפעת החומרנות, הכסף השפע והעושר על נפש האדם, אשר מתבטאת ביחסים לא הרמוניים ובלתי מאוזנים עם עצמו, עם הסובבים אותו עם העולם ועם הכסף.

אם אתה בעל הון שיצר את הונו במו ידיו, אם ירשת או שאתה עומד לרשת כסף רב, ואם קיבלת סכום גדול מאד של כסף באופן פתאומי - על ידי מותו של קרוב משפחה, גירושין, זכייה בלוטו או הצלחה פתאומית של חברה שהיית מושקע בה, אתה עלול לסבול משפעת.

רדיפה אחרי הכסף איננה מיוחדת לחברתנו או לתקופתנו. אנשים תמיד שאפו לצבור עושר, והסיבה תמיד היתה רצון להגיע לאושר. רבים חושבים שכסף יעניק להם וודאות של בטחון ורווחה, והשאלה היא האם כך הדבר.

הרבה אנשים אמידים  רואים שהעושר יוצר בעיות - חברתיות וריגשיות - והבעיות האלה מהוות מטרד כפול - לא רק שהן מפריעות - קשה גם למצא מי שמבין אותן, וקשה עוד יותר למצא מי שיגלה אמפטיה, כי מייד אומרים - נו, באמת, צרות של עשירים, אני מוכן להתחלף איתך, ועוד דברים שנשמעים מבדחים רק למי שאומר אותם.

הצעד הראשון הוא הבנת הקשר בין כספים ופסיכולוגיה - מנגנון קבלת ההחלטות הקוגניטיביות, הריגשיות והמעשיות בנוגע לכסף ולעושר.

כסף ועושר גורמים רגשות חיוביים  וגם שליליים אצל היחיד ובני משפחתו. הדעה המקובלת היא שהפסדים כספיים נגרמים עקב תכנון פיננסי לקוי. ישנם מחקרים המעידים כי 90%  מההפסד קשור לחוסר הכנה פיננסי ורגשי ורק עשרת האחוזים הנותרים סיבתם היא ניהול פיננסי לקוי. יחס פסיכולוגי נאות לכסף הוא המפתח לצבירה ושמירה על עושר והפקת אושר ממנו.

בניגוד לדעה המקובלת (בפרט אצל אנשים שהעושר נראה להם כאידיאל), בטחון כספי  גורם לעיתים קרובות לחוסר בטחון רגשי. כלפי חוץ החיים נראים בטוחים ומרווחים, יציבים ונחשקים, אך בפנים מקננים חששות משתקים בנוגע לסכסוכים במשפחה, ערך עצמי, פחדים, כשלון, חוסר התאמה, אחריות, ציפיות הסביבה ולמרבה האירוניה אפילו חששות הישרדות. ההנחה הרווחת שהעושר מבטיח אושר גורמת עוד להגברת התסכול מן המצב האבסורדי הזה.


שפעת
מי עלול לסבול משפעת
התנהגויות, תסמינים וגישות המאפיינים שפעת